hiina

Jaanuarikuu lõpus, kui algas Hiina astroloogia järgi uus aasta,  toimus meie koolis õppeaasta teine teemanädal. Seega pühendasime õppetunnid selle iidse riigi kultuurile, ajaloole, leiutistele, muinasjuttudele ning muule huvitavale. Nii tehnoloogia-, käsitöö-, muusika-, kunsti- , keemiaõpetajad kui ka ettevõtlusõppe ning kehalise kasvatuse  õpetajad lõimisid erinevatesse ainetundidesse ühiseid teemasid. Nädala keskel toimus selle õppeaasta teine e-õppe päev, mille tegevused olid kõik seotud Hiinaga. Nädala raamesse mahtusid nii reisimuljed kui ka kohtumised huvitavate külalistega.
Keemiatunnis räägiti tulelille ehk ilutulestiku ajaloost, levikust, keemilisest koostisest ja ohutusnõuetest. Füüsikas tutvuti püssirohu kui ühe olulise komponendiga ilutulestiku lennutamisel. Selgeks sai impulsi jäävuse seadus: püssirohu põlemisgaasid liiguvad ühele, rakett teisele poole. 5. klassi poisid kasutasid tehnoloogiatunnis oma töö teostamiseks Hiina leiutist - nihikut.

Üks  läbiv teema oli ka hiina toidukultuur.  Õpilased tutvusid aastavahetuse ja teejoomisega seotud traditsioonidega, lugesid muinasjutte, kuulasid hiinakeelseid väljendeid ja hiina muusikat. Kodunduse tunnis valmistasid neiud hiina toite ja õppisid pulkadega sööma.

hiinapuzzle

Kunstiõpetuses kujundasid seitsmendikud ühe vanaaegse üriku, aimates järele  Hiina hieroglüüfe. Viimased nö eestindati: igaüks mõtles ise välja oma tähtsümbolid ning koostas salakirjas ennast tutvustava teksti. 2. klass lapsed valmistasid tööõpetuse tunnis origamitehnikas kahekihilised lehvikud. Kehalise kasvatuse tundides mängiti sulgpalli, mille juured on samuti pärit Hiinast. Õpiti selgeks nii lihtsamad kui ka keerulisemad mänguvõtted.
Ülejäänud õpetajad töötasid välja teemanädala raames toimuva e-õppe päeva ülesanded, millesse nad lõimisid Hiinaga seotud tegevused:  muinasjuttude kuulamise, loomaliikide uurimise ning Hiina ajaloo ja kultuuriga tutvumise. Erinevate veebivahenditega oli vaja joonistada pilte, postkaarte ning koomikseid. Lisaks silmaringi laiendamisele said õpilased arendada tänapäeval olulisi digipädevusi. Direktor Anne Endjärv külastas sügisel koos teiste haridusjuhtidega Hiinat ning jagas meelsasti oma muljeid ja teadmisi klassitundides.
Õpilasesindus esitas vahetunnis kõikidel korrustel vahva lehvikutega tantsu, mille nad olid ise välja mõelnud. Nädala jooksul sai tutvuda  Hiina - teemalise fotoseinaga, voltida origamit ning otsida täherägastikust hiinakeelseid sõnu.
Reedel andsid 6.-9. klasside õpilastele tunde  külalised Tallinna Ülikooli Konfutsiuse Instituudist. Loengud toimusid kahes osas: lugemissaalis tutvustas Instituudi direktor Jekaterina Koort Hiinat ja Konfutsiuse Instituudi tegemisi ning teises klassiruumis õpetas hiina keele õpetaja kalligraafiat. Soovijatele kirjutas õpetaja ise nimed hieroglüüfides paberile.
Huvitavaid ning harivaid lõimitud tegevusi jätkus kogu kooliperele  terveks nädalaks. Hiina astroloogia järgi alanud rotiaasta sai meie koolis teguderohke alguse. Loodame, et kevadel toimuv teatrinädal tuleb sama mitmekülgne või veelgi põnevam.

Mai Teetlok ja Triinu Teppe